Písničky, texty, představení autorů

Všechny písničky pohromadě

11. března 2014 v 20:52 | Alena Dobrovolná
Všem se znovu omlouvám - tenhle článek tu asi měl být dřív, ale pracovní a zdravotní důvody mi monentálně ukously z volného času větší část, než bych si přála. Přesto:: v tomhle článku najdete youtube odkazy na všech osm písniček, které se letos budeme na workshopu učt.

Tady jsou:

Andraé Crouch: Let The Church Say Amen

19. února 2013 v 20:30 | Alena Dobrovolná

Andraé Crouch je hodně zajímavá gospelová postava. Narodil se v roce 1942 v San Franciscu rodičům, kteří provozovali čistírnu. Jeho otec byl kromě toho i kazatel, navštěvoval nemocné v nemocnicích a vězně ve vězení. Malého Andraého vedl k hudbě od malička.

Jonathan Nelson: Champions

18. února 2013 v 9:43 | Alena Dobrovolná
Přemýšlím o tom, co napsat k další písničce, kterou zpívá Jonathan Nelson a Purpose. Skladba se jmenuje Champions a je taková.... optimistická. Podívete se na text a posuďte sami.

Our God Is Awsome - Pastor Charles Jenkins

16. února 2013 v 14:06 | Alena Dobrovolná
Dnes si představíme písničku a autora, kterého, přiznávám, jsem zatím moc neznala - gospelových zpěváků a autorů je tolik, že člověk prostě nemá šanci znát všechno, takže jak vidíte, příprava na workshop a psaní blogu je vzdělávání i pro mě.
Takže: je to úplná novinka z alba, které získalo hned pět cen Stellar za rok 2012. Ceny se udělovaly zhruba před měsícem a Charles Jenkins získal cenu za píseň roku (a ano, je to ta naše), album roku (z něj ta písnička je), cenu pro sbor roku a taky cenu pro nejlepší tradiční sbor roku (míněno sbor, co zpívá tradiční gospel) a potom taky cenu za nejlepší "hudební balení". To abych si tu desku roku snad rychle pořídila a doplnila si vzdělání. :-) Kdybyste se snad chtěli přidat, tak to album se jmenuje Charles Jenkins & Fellowship Chicago, "The Best of Both Worlds," Inspired People.

He´s Able: Deitrick Haddon

31. ledna 2013 v 9:47 | Alena Dobrovolná
Dnešní písničku najdete na youtube tady: http://www.youtube.com/watch?v=lCpEJaKv1Ww.
Pianistům doporučuju následující odkaz: http://www.youtube.com/watch?v=bAHTUGi8aB4 a noty mám odsud: http://www.ntimemusic.com/Scripts/prodView.asp?idproduct=6043, kupují se normálně kreditkou a pak si je stáhnete k sobě do počítače jako pdf. Zatím je to poslední písnička, kterou máme. Na Davidovy se zatím těšíme - a nemůžeme se jich dočkat. :-)
Teď ale už He´s Able.

My Help: Brooklyn Tabernacle Choir

29. ledna 2013 v 13:55 | Alena Dobrovolná
Písnička, kterou bych vám ráda představila dnes, má samozřejmě svůj zajímavý příběh. Nebo jinak: sbor, který ji zpívá, ho má. O Brooklyn Tabernacle Choir jste už jistě zaslechli alespoň to, že existuje - tohle jméno patří k těm velice známým. Jejich webovou stránku najdete tady: http://www.brooklyntabernacle.org/ Sbor má se svými 280 členy za sebou spoustu nahrávek, vystupoval na místech jako je třeba Carnegie Hall nebo Radio City Music Hall v New Yorku.

Speak to me

27. ledna 2013 v 14:21 | Alena Dobrovolná
Speak to me je jednoduchá, klidná balada, kterou napsala sama Ruth. Je možné, že si někdo z účastníků zazpívá sólo - to teda nevím, jen jsem tuhle písničku na několika workshpech už zažila a dělává se to tak. Takže i když nic neslibuji, vyzývám zvláště sólistky z Touch of Gospel, buďte na tuto variantu raději připravené.

All Around - Israel Houghton

26. ledna 2013 v 12:57 | Alena Dobrovolná
První z letošních písniček, se kterými se potkáme na letošním workshopu Gospel (až) na dřeň, napsal Israel Houghton, autor, kterého znalcům současného gospelu není třeba představovat. Israel se narodil v roce 1971 bílé sedmnáctileté mamince a to, že se vůbec narodil, byl takový malý zázrak. Rodina jeho matky ji totiž nutila k potratu.

David Daniel: Once for All

3. března 2012 v 20:22 | Alena Dobrovolná
Úplně poslední písnička od Davida - na netu bohužel není k vidění, tak aspoň text.Líp bych to neřekla.

William McDowell: You are God alone

21. února 2012 v 9:54 | Alena Dobrovolná
Poslední písnička, která je z těch letošních k nalezení on-line na youtube, patří autorsky Williamovi McDowellovi. Pokud vám jeho jméno mnoho neříká, pak asi nejpodstatnější informace z jeho životopisu je ta, že spolupracoval velice dlouho s Ronem Kenolym, který byl dlouhá léta Williamovým mentorem. William se pak Ronovi staral o kapelu. Po nějaké době se stal pastorem se zodpovědností za vedení chval v The Gathering Place Church a kromě toho všeho píše písničky a vlastní nahrávací studio v Orlandu, které je mezi gospelovými umělci velice populární, točila tu například Martha Munizzi nebo Israel Houghton. No ale teď už ta písnička.

Byron Cage: I Can´t Hold It

17. února 2012 v 10:36 | Alena Dobrovolná
Byron Cage je, jak vidíte, oblíbeným autorem obou našich lektorů. :-) . A jsem moc ráda, protože písničky jsou to moc pěkné. Ne nadarmo se Byronovi říká Prince of Praise. Tady je text další z jeho skladeb, se kterou si budeme letos na workshopu s Davidem hrát.

Take Rest podruhé

16. února 2012 v 8:50 | Alena Dobrovolná
Tahle písnička měla vloni asi největší úspěch. Proto jsme se rozhodli, že si ji s Davidem zazpíváme i letos.

Israel Houghton: Our God

15. února 2012 v 9:00 | Alena Dobrovolná
Israele Houghtona v Čechách není třeba moc představovat, protože jeho písničky, kde velice šikovně míchá vlivy černošské a bělošské hudby, si v repertoáru českých gospelových souborů už své místo našly. Stačí připomenout sklady jako Friend of God nebo You Are Good. Pro ty z vás, kteří o Israelovi slyší přesto poprvé, tu mám malý úvod.

Bill Gaither: Satisfied

12. února 2012 v 8:00 | Alena Dobrovolná
Přiznám se, na Southern Gospel odborník nejsem a ani se ze mě asi za dva dny úplně nestane. Takže druhou písničku od The Gaither Vocal Band nechám bez komentáře, jen vám sem napíšu text a dám odkaz na youtube, abyste si ji mohli poslechnout. Jo a taky jsem moc zvědavá, co se stane, když tuhle věc zazpívá místo kvartetu velký sbor. Tuším, že by to vůbec nemuselo být špatné.

Bill Gaither: Alpha and Omega

11. února 2012 v 9:00 | Alena Dobrovolná
Co vám říká pojem Southern Gospel, jižanský gospel? Téhle odrůdě gospelového zpívání se říkalo taky quartet style, kvartetový styl. Typické jsou pro něj výhradně mužské kvartety, jejichž písně pojednávají o duchovních zážitcích s Bohem.
Dalším typickým rysem těchto kvartetů je, že hlasy jsou vedeny jak v harmonii, kdy je rytmus ve všech hlasech stejný, tak kontrapunkticky, kdy se jeden hlas oddělí, zatímco ostatní tak říkajíc udávají rytmus. Charakteristické je i to, že mezi nejhlubším basovým partem a nejvyšším tenorem je opravdu velká vzdálenost. Takto upravené písně se často zpívaly na tzv. conventions, což byly vlastně jakési workshopy, kde se lidé scházeli, aby si spolu právě tyhle písničky zazpívali.

Come On, Everybody druhý pokus

10. února 2012 v 9:00 | Alena Dobrovolná
Tahle písnička měla být vloni, ale nakonec na ni nedošlo. Tak si ji užijeme letos.
Latinskoamerické rytmy, kdo je má rád, může se těšit. Já si absolutně nebyla jistá, jestli už náhodou nebyla. Prý ne. Už v tom mám zmatek, za ty roky. Nevadí. Těšte se a kdyby vám nestačil text, na Lizině profilu si ji můžete i poslechnout.
 
 

Reklama
Reklama