Bill Gaither: Alpha and Omega

11. února 2012 v 9:00 | Alena Dobrovolná |  Písničky, texty, představení autorů
Co vám říká pojem Southern Gospel, jižanský gospel? Téhle odrůdě gospelového zpívání se říkalo taky quartet style, kvartetový styl. Typické jsou pro něj výhradně mužské kvartety, jejichž písně pojednávají o duchovních zážitcích s Bohem.
Dalším typickým rysem těchto kvartetů je, že hlasy jsou vedeny jak v harmonii, kdy je rytmus ve všech hlasech stejný, tak kontrapunkticky, kdy se jeden hlas oddělí, zatímco ostatní tak říkajíc udávají rytmus. Charakteristické je i to, že mezi nejhlubším basovým partem a nejvyšším tenorem je opravdu velká vzdálenost. Takto upravené písně se často zpívaly na tzv. conventions, což byly vlastně jakési workshopy, kde se lidé scházeli, aby si spolu právě tyhle písničky zazpívali.


Pokud jde o doprovod, ze začátku se využívala jen kytara a klavír, někdy jen banjo a klavír.Časem se přidávají další nástroje.
Žánr vznikl kolem roku 1870, ale ještě častěji se jeho počátek datuje zhruba rokem 1910. Jde o bělošskou záležitost, žánr, který se vyvinul pod vlivem tradičního gospelu, country, bluegrassu a capella zpěvu v jazzovém stylu. Hudebně tedy vychází převážně z bělošských tradic amerického Jihu a proto se mu někdy říká "white gospel" neboli bělošský, bílý gospel. Z toho je vidět, že bělochy inspiroval a zajímal černošský gospel od samého začátku.

Jednou z nejvýznamnějších postav tohoto stylu byl Bill Gaither, učitel angličtiny, který měl i částečný úvazek jako hudebník v místním kostele. Spolu se sestrou Mary Ann a bratrem Dannym založil skupinu jménem Gaither Gospel Trio a později, v osmdesátých letech Gaither Vocal Band. Napsal celou spoustu písniček - a dvě z nich letos čekají i na nás.

Tou první z nich je Alpha And Omega. Na Youtube ji najdete tady: http://www.youtube.com/watch?v=JBPaa9ycuUw

A ještě text:

I heard a great voice out of heaven saying
Behold the tabernacle of God is with men
He shall dwell with them and they shall be His people
And almighty God will be with them

He shall wipe away all tears from their eyes
There shall be no more death
Neither sorrow, nor crying, and no more pain
The former things are all passed away

He that sat upon the throne said,
"Behold, I make all things new"
He said unto me, "Write these words
For they are faithful and true"

It is done 4x

He is the Alpha and Omega
The Beginning and the End
The Son of God, the King of Kings
Lord of lords, He's Everything
Messiah, Jehovah
The Prince of Peace is He
The Son of Man, Seed of Abraham
Second Person in the Trinity
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.